Mısır İtalyan Donanmasının Elindeki FREMM Firkateynlerini İstiyor

Mısır Donanması’nın İtalyan gemi inşa firması Fincantieri firmasından 2 adet “Çok Amaçlı Fırkateyn (FREMM)” tedarik etmek için yaptığı görüşmelerde sonuç almaya yakın olduğu belirtiliyor. 4 Şubat 2020’de Fransa merkezli “La Tribune” gazetesi tarafından yapılan haberde, Mısır’ın daha önce Fransa’dan satın aldığı aynı sınıf firkateynle birçok farklı özelliği olan bir konfigürasyona sahip olsa da, söz konusu gemilerin ısrarla peşinden koştuğu belirtiliyor. Habere göre fırkateynler, Fincantieri’nin İtalyan Donanması’nın süre gelen tedarik programından 1,2 milyar avro civarında maliyet ile alınabilir

Son yıllarda Mısır donanmasını büyümekte “aşırı hırslı” ve neredeyse savaş bekleyip hazırlanan bir yapıda gözlemliyoruz. Özellikle söz konusu ülke, Fransa’nın Rusya için imal edip, daha sonra Mısır’a devrettiği Mistal sınıfı amfibi gemiler sonrasında, gerçek anlamda bir donanma gücü olma yolunda oldukça agresif adımlar atmaktadır. Ayrıca bölgede artan çok uluslu tatbikatların sürekli ana katılımcısı olan Mısır’ın, Yunanistan ve İsrail donanmalarıyla normalin ötesinde bir işbirliği azmi içerisinde olduğu görülmektedir.

Yerli ve milli teknolojilere sahip olmanın önemine inanan, bu amaçla deniz kuvvetlerinin kullandığı her türlü platformu ve alt sistemi kendisi imal etmeye çalışan ülkemiz, bu politikasıyla uzun vadede birçok avantajlara sahip olmayı hedeflemektedir. Bununla birlikte söz konusu politikanın bazı dezavantajları da vardır. Daha yavaş ve uzun vadeli bir donanma inşa programına sahip olmayı kabullenmek, bunlardan birisidir. Dış kaynaklardan kıskanmadan akıtılan parasal kaynaklarla, kendisine hızlıca modern bir donanma kurma gayreti içerisinde olan ülkenin, kalifiye personel ve bahriyecilik kültürü noktasında karşılaşacağı sorunlara aldırmaması da, enteresan bir faktör olarak göze çarpmaktadır.

Yazar: Aybars Meriç

Kaynak: https://www.defenceturk.net/misir-ve-italya-fremm-firkateyninin-satin-alinmasi-konusunda-gorusuyor