Hindistan Ordusunun Rus 9K338 Igla-S’dir (SA-24 Grinch) MANPADS Sistemi Seçimi ve Düşündürdükleri

İşin haber kısmını şu şekilde özetleyebiliriz: Rusya ve Hindistan, Hint ordusuna tedarik edilmesi planlanan ve yerel olarak üretilecek olan Rus yapımı 9K338 Igla-S taşınabilir hava savunma füzeleri (MANPADS) için görüşmeler yapıyor. Rus yapımı MANPADS olan Igla’nın en güncel ve son varyantı 9K338 Igla-S’dir (SA-24 Grinch). Daha eski sürümleri ise 9K310 Igla-1 veya SA-16 Gimlet olarak bilinmektedir. En yeni varyant olan Igla-S, daha uzun menzile, daha hassas arayıcıya, karıştırıcılara karşı geliştirilmiş dirence ve daha ağır bir savaş başlığına sahip önemli ölçüde geliştirilmiş bir varyanttır.

Fakat analiz kısmına geldiğimizde karşımıza oldukça enteresan bir tablo çıkmaktadır. Çünkü Rusya’dan teknoloji transferi gerçekleştirerek bu portatif ve omuzdan atılabilen hava savunma füzesini üretmek isteyen Hindistan programının, bir başka ülkeyle enteresan bir benzerliği vardır.

Malum Türk Savunma Sanayisinde, ilk hareketlenmelerden birisi de NATO ortak Stinger üretim programına üye olunmasıyla başladı. Roketsan firmamız bu süreçle bu bahaneyle kuruldu ve günümüze kök saldı. Benzeri bir durum geçmişte yine savunma sanayi alanında atılım yapmayı hedefleyen Güney Kore içinde geçerliydi. Tesadüf, onlar da bu işe MANPADS sistemiyle başlamak arzusu içindeydiler. Fakat bizden oldukça farklı bir yol tercih ettiler.

Sovyetler Birliğinin dağıldığı ve Rusya’nın ciddi finansal sıkıntılar çektiği bir dönemde, geçmişte bu ülkeye verdiği borçlarına karşılık hem silah sistemleri hemde teknoloji alma imkanına kavuştu Güney Kore. 2003 yılında ilk Igla füzelerini teslim alan ve onlardaki potansiyeli gören ülke, direkt teknoloji transferi noktasına yöneldi. Bu sayede 2005 sonuna kadar geçecek kısacık bir sürede Lig Nex1 firması altında, KP-SAM Shin-Gung sistemini üretmeyi başarabildi. Sürekli bir gelişim içerisinde tutulan sistem günümüzdeki Chiron füzesine evrildi.

Fakat Güney Kore bu füzelerin, muadillerine göre biraz daha uzun mesafeye erimli ve yüksek irtifa ulaşımlı olmasını arzu ediyordu. Bu nedenle sistemi bir miktar ağırlaştırıp, yukarıda görmüş olduğunuz portatif bir platform üzerinde atılabilecek şekle dönüştürmekten çekinmedi. Sadece erimiyle değil, yüksek isabet oranları ve birden fazla atışa hazır füze bulundurabilmesiyle de Chiron Stinger ve atası İgla dahil birçok füzeden daha yüksek bir kullanım performansı sunabildi. Açıkçası daha modern elektroniklerle sürekli güncellenmesi sayesinde, günümüzün en yüksek isabet oranına sahip MANPADS sistemi olduğu da iddia edilmekte.

Daha sonra Chiron füze sisteminin, 30 mm.lik ikiz toplu, kundağı motorlu bir hava savunma sistemi olan K30 BİHO’ya entegre edildiğini görürüz. Taretin her iki yanında ikişerli grup halinde, balistik korumalı lançerlerin içerisine yerleşmiş olarak. İşte bu noktada karşımıza yine Hindistan çıkar.

Çünkü Hint ordusunun mobil alçak irtifa hava savunma sistemi teminine yönelik açtığı ihalede, Güney Kore K30 BIHO sistemi, iki Rus rakibi olan Tunguska M1 ve Pantsir S1’i yenerek ipi göğüsler. Kaderin cilvesi midir acaba? Rusya’dan transfer ettiği teknoloji üzerine kendi geliştirmelerini yaparak ilerleyen ve nihayetinde kağıt üstünde kendisinden çok daha üstün özelliklere sahip olan orijinal iki Rus hava savunma sistemini yenerek, ihaleyi göğüsleyen bir ülke olmak. Yoksa sıkı ve sürekli çalışmanın bir getirisi olarak mı değerlendirilmelidir.

Neyse efendim biz söz konusu ihalenin 104 K-30 Biho sistemini, 97 mühimmat taşıyıcı aracı, 39 komuta kontrol aracını, 4,928 füzeve 172,260 30 mm.lik top mühimmatını içerdiğini ve toplamda 2,5 milyar dolar tutarında olduğunu belirtmekle yetinelim. Acaba Rusya Hindistan ile İgla anlaşmasını yaparsa kaç adedi içeren, ne kadarlık bir kontrat koparmış olacak?..

Yazar: Aybars Meriç

Kaynak 1: https://www.defenceturk.net/hindistan-ile-rusyanin-igla-s-manpads-gorusmelerinde-sona-gelindi

Kaynak 2: https://www.armyrecognition.com/january_2019_global_defense_security_army_news_industry/south_korean_sale_of_k-30_biho_anti-aircraft_systems_to_india_threatened.html

Kaynak 3: https://www.defenceturk.net/guney-korenin-30-mm-alcak-irtifa-hava-savunma-sistemi-hazir