Endonezya’nın Su-35 Alımı İşinde Bir İş Var

Savunma basınını takip edenlerin bildiği üzere, Endonezya üç yıl kadar önce 11 adet Su-35 almak üzere Rusya ile masaya oturdu. Elinde yine azar miktarda Su-27 ve Su-30 olan ülke, Rusya ile para değil kauçuk ve kahve başta Endonezya’nın ürettiği ürünlerle barter karşılığında bu alımın gerçekleştirilmesi için anlaştı. Fakat bu anlaşma sonrasında ABD ülkeyi CATSAA yaptırımları da dahil olmak üzere politik açıdan sıkıştırmaya başladı.

Son zamanlarda Endonezya basını ve sosyal medyasında oldukça farklı haberler görülmeye başlandı. Örneğin Keşmir semalarında Hindistan Su-30’larının Pakistan F-16’larına kilitlenemediği ve bu nedenle Rus uçaklarının elektronik kabiliyetlerinin sorgulanması gerektiği gibi. Açıkçası hem Su-27/30 uçaklarına hemde F-16A/B/C/D uçaklarına sahip bir hava kuvvetleri olarak, böyle bir şey varsa daha önceden fark etmemiş olmaları oldukça hayret verici olurdu.

Endonezya’nın aynı zamanda en gelişmiş versiyon olan F-16V modeliyle de ilgilendiği hatta 32 adetlik bir alım düşündüğü uzun zamandır dillendiriliyor. ABD ile süren görüşmeler alımla sonuçlanabilirdi ve bu sürpriz olmazdı. Fakat şu sıralarda F-16V yanında oldukça ciddi bir Fransız Rafale tayyaresi alımı da gündeme getirilmekte. Hatta modern savaş uçağı adedini 80’e tamamlamak üzere 48 adet gibi bir rakam da telaffuz ediliyor.

Bu kapsamda yapılan tartışmalarda (ki sadece sosyal medya ve internette değil, televizyon programlarında da konu ediliyor) enteresan veriler de ortaya çıkıyor. Örneğin 108 milyon dolarlık fiyatıyla Su-35’in hem F-16V hemde Rafale’den çok daha pahalı olduğu. Ayrıca Su-35’in 35.000 dolarlık saatlik uçuş maliyetiyle de, 28.000 dolarlık Rafale ve 12.000 dolarlık F-16’dan daha çok bütçeye zarar vereceği gibi. Dolayısıyla durum savunma medyasını takip eden çevreler için enteresan bir hale bürünmeye başlıyor.

Güney Kore ile birlikte yürütülmekte olan KF-X türevi IF-X uçağı içinse, tekrar Endonezya’nın ödeme sorumluluğunu yerine getirmediğine yönelik haberler baş göstermeye başladı. ABD Lockheed-Martin’den teknolojik danışmanlık alarak ve birçok ABD firmasının da katılımıyla gerçekleştirilen, kısmi stealth KF-X uçağının, Endonezya için “Stealth Özelliğe Sahip Olmayan” bir türevinin üretimi söz konusu idi. Açıkçası Endonezya hava kuvvetleri programlarında ciddi bir kafa karışıklığı baş göstermişe benziyor. Bu hususta da Başkanlık yarışında Jokowi’ye kaybeden (?) ama halkın gönlünü kazandığı için Milli Savunma Bakanı olarak atanan Probowo’nun karakteri de önemli rol oynamakta.

Açıkçası ülkenin SİHA programlarına destek veren ve birlikte Kaplan MT hafif tankını geliştiren bir ülke olarak, mevcut durum Türk Savunma Sanayi firmaları için de fırsat pencereleri oluşturuyor. Bu nedenle bölgeyi yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Yazar: Aybars Meriç