Boeing “Sadık Kanat Adamı” Konseptinde Önemli Bir Aşamayı Geçti

İnsansız muharip uçakların gün geçtikçe yakınlaştığı geleceğin hava muharebeleri vizyonlarında, birçok farklı yaklaşım ve düşünce görülmekte. Bunların bir kısmı aklın yolu birdir misali benzeşmeler içerisindeyken, bir kısmı da oldukça enteresan bakış açılarını barındırmakta. Bu düşüncelerden birisi olan Loyal Wingman yolunda anlamlı bir teknoloji gösterim/ispat aşaması aşılmış bulunmaktadır.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ihtiyaçları çerçevesinde, bu ülkeye F-18 E/F/G serisi modern savaş uçaklarını sağlayan Boeing firması, insanlı bir F-18G savaş uçağının arka kokpitinde oturan operatör tarafından kontrol edilen, iki insansız F-18G tayyaresiyle 21 adet başarılı uçuş gerçekleştirmiş. Elbette komple detayları açıklanmış olmasa bile, çeşitli kullanım senaryoları içeren bu test sonucunda, konseptin çalışabilirliğinin ispatlandığını söyleyebiliriz.

Kişisel olarak buna şaşırdığımı söyleyemem. Netice itibariyle 2011 yılından beri üzerinde çalıştığım SAKA (Sanal Kanat Adamı) kavramını, 2014 yılında ilk defa açık kaynaklarda paylaşmış biri olarak, sanal kısmının ilk iki harfinin korunarak sadığa dönüştürülmesi bile egomu tatmin etti diyebilirim. Netice itibariyle aklın yolu birdir ve gayet mantıklı bir hareket tarzı seçilmiştir bu projeyle. Bununla irlikte ülkem adına biraz hüzün duyduğumu da itiraf etmeliyim.

Bu projenin F-18G Growler uçağıyla gerçekleştirilmesinin ardında ise oldukça önemli bir mesaj yatmakta. Özellikle hava savunma füze sistemlerine önem ve ağırlık veren, A2/AD alanları kuran, katmanlı hava savunmasına sahip ülkelere, artık güvende olmayacakları yönünde açık bir uyarıda bulunulmaya çalışıldığını söyleyebiliriz. Elbette bu Loyal Wingman programının başarıya ulaşacağı ve A2/AD alanlarının tarihe karışacağı anlamına gelmez. Konu üzerinde etkide bulunabilecek sayısız ilave faktör de vardır nitekim. Fakat sadece elektronik harp (EW), elektronik istihbarat, keşif ve gözetleme, düşman hava savunmasının bastırılması (SEAD), gibi görevlerin dışında da birçok potansiyel kullanım alanı bulabilecek bir gelişmeyle de karşı karşıyayız. Dolayısıyla UCAV’larla ilgili haber ve gelişmelerin takip etmeye devam edeceğiz.

Yazar: Aybars Meriç

Kaynak: https://theaviationist.com/2020/02/04/boeing-and-the-u-s-navy-flew-two-unmanned-ea-18g-from-the-back-seat-of-a-third-growler/