Hindistan, Rus Kökenli T-90M “Bhishma: Kutsal Muhafız” Tankından Daha Fazla İstiyor

Batı standartlarında ama yerli dizayn ve üretim bir tanka sahip olma amacıyla uzun yıllar önce yola çıkan ve yılan hikayesine dönen Arjun MBT programından bir türlü memnun olamayan Hindistan, Modern AMT ihtiyacını bir nebze olsun giderebilmek adına 2001 yılında Rusya ile anlaşma yaptı. 310 adet T-90S tankını kapsayan bu anlaşma ile, 124 hazır ve 186 kitler halinde Hindistan’da monte edilecek biçimde, kısıtlı yerli üretimi de içeren ilk paket hayata geçirildi. Hint ordusu aldığı tankların performansından oldukça memnun kaldı.

2006 Yılında Hindistan’a özgü özelleştirmeler de içeren T-90M Bhishma tankının üretimine yönelik, 330 adetlik bir lisans anlaşması yapıldı. Birçok savunma programında olduğu gibi Hindistan, Rus dizaynı bu araçlar, batı standardı alt sistemlerle daha da etkin hale getirmeyi tercih etti. Bu kapsamda sadık müşterisi olduğu Fransızlar’dan Thales üretimi termal görüş sistemleri gibi ilaveler de söz konusu oldu. Bu arada Saab üretimi LEDS-150 aktif koruma sistemi de ayrı bir kontrat çerçevesinde bu tanklara ilave edilmektedir.

2011 yılında ilave 354 T-90M Bhishma tankını içeren üçüncü ana kontrat ile üretimin sürekliliği sağlandı. Şimdiyse 464 ilave tankla 2028 yılına kadar üretim hattının geleceği, 4. bir kontratla sağlanmış durumda. Yakın gelecekte Hint Ordusu envanterinde sadece üç tip modern tank kalacağını söyleyebiliriz. T-72’ler T-90’lar ve memnun olmadıkları kısıtlı sayıdaki yerli üretim tankları Arjun’lar. Bu üç tankın eldeki ve üretimdeki yekünü 4500 adedi geçmekte. Bu sayede ülke dünyanın en kalabalık MBT envanterlerinden birini barındırmaya uzun süre daha devam edecek diyebiliriz.

Bununla birlikte yakın zamanda Güney Kore’den 155 mm.lik K-9 Thunder obüsünün lisansını alarak “Vajra” adı altında üretime başlayan ülke, belki tekrar batı standardı MBT’ler ile de ilgilenebilir. Malumunuz K-9 bizim de lisansını alarak Fırtına adı altında ürettiğimiz kundağı motorlu obüslerin atasıdır. Altay projesinde de benzeri ama çok daha yerli dizayn ve üretime yönelik bir model benimsenmiş ve Güney Kore’li firmalar teknik danışman olarak seçilmişti. Sanki bizim yaşadığımız sürecin gecikmeli bir benzerini Hindistan da yaşayabilir gibi. Ama elbette ordunun T-90’lardan memnuniyeti bu ihtimalin kaderini mühürleyecek.

Yazar: Aybars MERİÇ

Kaynak: https://www.defencenews.in/article/Russia,-India-Extend-Licensed-Manufacturing-of-T-90S-Tanks-Until-2028—Trade-Minister-809160