Geçişken Sistemler Modasına Beyaz Rusya’da Uydu

Bildiğiniz üzere gün geçtikçe silah sistemleri çok amaçlı hale gelmekte yada farklı amaçlar için de revize edilmektedir. Beyaz Rusya C-8 80 mm.lik havadan karaya roketlerini, karadan karaya çok namlulu roketatar sistemi olarak kullanan, Flüt adını verdiği mobil sistemini tanıttı.

Benzeri kullanımları, uçak ve helikopterler için geliştirilen lançer ünitelerini, pickup tipi araçlara monte eden, birçok asimetrik harp sahasında daha önce görmüştük. Bu sistem aynı mantığı çok daha etkili ve mantıklı bir biçimde düzenli orduların hizmetine sunmak için geliştirilmiştir.

Benzeri bir çalışma uzun yıllar önce 70 mm.lik Hydra güdümsüz roketlerle kullanılabilecek şekilde ordumuz için de yapılmış idi. Fakat gerek 107 mm.lik gerekse 122 mm.lik yerli üretim ÇNRA çözümleri geliştirildiği için bu alternatife gerek duyulmadı. Fakat 80 adet ateşe hazır roket barındıran bu gibi alternatif çözümler, lojistik açısından rahatlık hedefleyen ve elinde stok bulunan birçok ülke için, mantıklı bir ateş destek çözümü oluşturabiliyor.

Yazar: Aybars Meriç

Kaynak: https://www.c4defence.com/Gundem/belarus-flutu/9301/1