Antonov Nakliye Uçaklarında Ukrayna ve Türkiye Ortaklığı

Ukrayna basınından Korrespondent gazetesinin yaptığı habere göre Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanan askeri-mali işbirliği An-178 tedarikini de sağlıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna ve Türkiye askeri-mali işbirliği konusunda bir anlaşma imzaladılar. Anlaşma, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Zagorodniuk ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından imzalandı. Zelensky anlaşmaya göre Ukrayna Ordusunun Türkiye’den yardım alacağını ve An-178 konusunda işbirliği yapılacağını kaydetti.

Aslında Türkiye ve Ukrayna arasında özellikle Antonov eksenindeki işbirliği yeni bir gelişme değil. Ukrayna Türk Aselsan üretimi avyonik sistemleri birçok uçağına entegre ediyor ve bunlardan çok memnun olduğunu da uzun zamandır dillendiriyor. Bu sayede konu resmi ve ülkemiz adına tedarik ihtimali de içeren bir çerçeveye de ilk defa dökülmüş oldu denilebilir.

Eskiyen C-160 ve C-130 filosunu değiştirmek, bu süreçte ilave kabiliyetler de edinmek adına oldukça güzel bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Bu amaçla hali hazırda Antanov, birçok farklı uçak projesini geliştirme aşamasında bulunuyor. NATO standardı batılı alt sistemlerle birlikte, bu uçakların uluslar arası pazarda müşteri bulma şansı oldukça artıyor. Konuyla ilgili Sadfor forum sayfamızı da takip etmenizi tavsiye ederiz.

Yazar: Aybars Meriç

Kaynak: https://www.defenceturk.net/ukrayna-basini-ukrayna-ve-turkiye-an-178-icin-anlasti

Forum: https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=3427.0