Singapur 4 Kesin 8 Opsiyon 12 Adet F-35B Uçağı Alıyor

Tamamen Amerikan yapımı ve en üst teknolojilerle donatılmakta olan Singapur Hava Kuvvetleri’nin F-35 İsteği ABD tarafından onaylandı. Bu sayede Singapur 5. Nesil savaş uçağı teknolojilerine de sahip olacak.

Hali hazırda F-15SG, F-16 gibi modern savaş uçaklarından oluşan filosuyla dikkat çeken bu ada/şehir devleti, boyutundan çok daha yüksek bir ekonomik ve askeri güce sahiptir. Malezya anakarasının hemen altında konuşlanmıştır ve Endonezya gibi diğer bölge ülkelerine de son derece yakındır. Toprak açısından sın derece fakir olup, yüzölçüm başına nüfus oranı oldukça yüksektir. Bölgedeki diğer Müslüman ülkelerden farklı olarak dini ve etnik kimliği Çin ağırlıklıdır.

Malezya ve Endonezya ile sınır ve yetki alanlarında bazı anlaşmazlıklara sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Bununla beraber gıda olarak tamamen dışa bağımlıdır ve bu iki ülkeyle ticari ilişkileri de son derece kuvvetlidir. Gıda ve su açısından dışa bağımlılığını da bu ticari ve diplomatik gücüyle çözmektedir.

Kısa pistlerden kalkabilecek ve dikine iniş yapabilecek F-35B uçağıyla, savunmasını oldukça güçlendireceği aşikar olan Singapur, uzun süredir peşinde olduğu bir silah tipine de kavuşmuş olacaktır. Yerli savunma sanayisi gelişmiş ve havada ve denizde de son derece güçlü olan ülkenin, sürpriz saldırı yeteneğine yönelik bir artış sağlayacak bu proje, diğer havacılık programlarına göre farklı bir kimliğe sahiptir. Elbette bu durumun Malezya başta olmak üzere komşularında doğuracağı endişe de dikkat çekicidir.

Kaynak: https://dsca.mil/major-arms-sales/singapore-f-35b-short-take-and-vertical-landing-stovl-aircraft

Yazar: Aybars MERİÇ