Milli Askeri Havacılık Projelerimizde Malezya’ya Teklif Edilen Ortaklık Üzerine

Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan TAI/Tusaş genel Müdürü Temel Kotil, MMU/TF-X başta olmak üzere bu ülkeyle ortaklık üzerine geniş bir söyleşide bulundu. Konuyla ilgili haberi kaynak olarak linkini bulacağınız Defenceturk sitesinde okuyabilirsiniz. Bununla birlikte konuyla ilgili önemli bir yorum ve öneride bulunmak arzusundayım.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Rusya, elindeki askeri araçları agresif bir şekilde uluslararası pazarlara açmıştı. Zamanın MiG-29 uçağı da, oldukça dikkat çeken kabiliyetli bir tayyare idi. Geçmişte tamamen batı yapımı platformlar istihdam etmiş olsa da Malezya, bu süreçte Rus yapısı hava araçlarını satın alan ilk hava kuvvetleri olarak göze çarptı. Bunun birden fazla sebebi olsa da, diğerlerinden öne çıkan birini sizlerle paylaşmak isterim.

En gelişmiş Amerikan yapımı platformlarla donanmış olan, son derece yetenekli Singapur Hava Kuvvetleri Anakaranızın hemen güney ucunda kurulmuş, ufacık bir şehir devleti görünümünde olsa bile, askeri ve finansal açıdan aşırı derecede kuvvetli ve toprak yetersizliği ile göze çarpan bir ülke varken, onun Amerikan malı uçaklarıyla, onları düşürmek için dizayn edilmiş Rus uçaklarını istihdam ederek caydırıcılığınızı arttırmak, mantıklı görünen bir seçenekti.

Fakat Malezya’nın lojistik altyapı, yer destek ve kurmay personeli bir türlü Rus yapımı uçakların kimyasıyla uyuşamadı. Pilotları ise kabiliyetlerinden gayet memnun oldukları bu tayyarelerle istedikleri uçuş saatlerini bir türlü yakalayamadılar.

Malzeya’nın NATO standardı olan fakat ABD yapımı uçaklarla baş etmekte de zorlanmayacak, modern bir savaş uçağına ihtiyacı var. Mili askeri havacılık projelerimize katılımcı olarak davet edilen ülkenin ihtiyaçları da bizimle örtüşmekte. Öncelikle bu hususta tebrik ve takdirlerimi sumak isterim.

Fakat benim bir tavsiyem olacak: Lütfen bu potansiyel ortaklıkta MMU değil Hürjet projesini önceleyiniz ve bu hususta yoğunlaşınız. Bu ricamın birden fazla sebebi var. Fakat yine birini öncelemek isterim:

Gerek Türk gerekse Malezya Hava Kuvvetlerinin, bu tip bir hafif savaş uçağına, 5. Nesil Steath bir tayyareden daha fazla ve “çok daha acil” ihtiyacı var. Hürjet daha kısa zamanda hayata geçirilebilecek, daha mütevazi bir proje. Ayrıca yerli üretim havadan havaya ve yere mühimmatlarıyla, ister doğu ister batı yapımı uçaklara ve savunma sistemlerine sahip olsun, tüm rakipler için caydırıcı bir niteliğe sahip. Uluslararası pazarda da daha hesaplı fiyatıyla, çok daha fazla yaygınlaşma potansiyeli var. Güney Kore’nin T-50 ile başlayıp F/A-50 ‘ye genişleyen Golden Eagle tayyare programı bunun en büyük ve yaşayan delili.

Yerli savunma sanayi programlarımız içinde, havacılık ile ilgili olanlara özel bir dikkat göstermekteyim. Bu hususta uzun zamandır Hürjet projesini büyük bir heyecan ve hevesle takip etmekteyim. Çünkü onun gerçek potansiyelinin eğitim görevlerinin çok daha üstüne çıkacak şekilde gerçekleşeceğine inancım tam. Ayrıca bu projeyi bizim havacılık endüstrimizin “Sigortası” olarak görüyorum. Çünkü MMU/TF-X ve F-16 Özgür dahil olmak üzere geliştirilecek her türlü yüksek teknolojinin, alt sistemin, yazılımın, silahın, bu uçakta da kullanım alanı bulabileceğine inanıyorum.

Şimdi ulusal olarak yürüttüğümüz projeleri, uluslararası katılıma açtığımıza göre… Artık Hürjet’i gelecekteki tüm hava kuvvetleri projelerimizin finansal çözümü olarak da görebiliriz. Bu uçağı satarak kazanacağımız para bize çok daha fazlasını yapmak adına enerji olarak geri dönecektir. Saygılarımla kamuoyunun ve ilgililerin dikkatine arz ediyorum…

Kaynak: https://www.defenceturk.net/milli-muharip-ucak-projesinde-malezyaya-ortaklik-teklif-ediliyor

Yazar: Aybars MERİÇ