Hindistan’ın Yerli Uçağı Tejas INS Vikramaditya Uçak Gemisine İlk İnişini Gerçekleştirdi

Oldukça uzun zamandır Uçak Gemisi istihdam etmekte olan Hindistan, son zamanlarda bu husustaki birçok olumsuz haberlerle anılır olmuştu. Rusya ile birlikte yürüttüğü ve astarı yüzünden daha pahalı hale gelen modernizasyon projeleri, MiG-29K deniz kuvvetlerine özelleştirilmiş uçağı üzerinde yaşadığı sorunlar ve son olarak da MiG-29K kaza kırım haberi. Şimdiyse ilk defa olumlu bir haberle savunma basınında yer almakta.

Made In India, sloganıyla çıktığı uzun ve sancılı yolda, HAL Tejas tek motorlu hafif savaş uçağını (LCA yani Light Combat Aircraft projesi) uçurmayı başaran Hindistan, bu uçağın Naval versiyonunu da üretti. Söz konusu versiyon INS Vikramaditya üzerine ilk kablo tutuklamalı iniş testini başarıyla gerçekleştirdi.

Hindistan’ın oldukça nevi şahsına münhasır havacılık projelerinden birisidir Tejas. Bu hususta birçok olumsuz haberle birlikte anılan uçak, satın alım ve işletim maliyeti herhangi bir dış kaynaklı uçaktan pahalı olsa bile, Hint Hava Kuvvetlerinde kendisine sağlıklı bir gelecek yaratmış görünmekte. Zaten deniz havacılarının memnun olamadığı MiG-29K’ların yerine de ehveni şer bir alternatif oluşturacak gibi görünüyor.

Tejas uçağı üzerine kapsamlı bir makale yayınlamayı düşündüğümüz için şimdilik fazla detaya girmiyorum. Fakat bu ülkenin havacılık programlarını takip etmek ve dersler çıkarmakta büyük bir yarar olduğunu vurgulamak istiyorum.

Kaynak: https://www.hindustantimes.com/india-news/naval-version-of-tejas-lca-lands-on-ins-vikramaditya-for-first-time/story-TaH3Sl23N3ZOesxRirXjIL.html

Yazar: Aybars MERİÇ