Forum: Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyon Projesi

Bir başlangıç özeti olarak haberi vereyim: Bu proje ile, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde kayıtlı 4 adet BARBAROS Sınıfı Fırkateynin mevcutta bulunan savaş sistemleri kaldırılarak, yerine Aselsan – Havelsan İş Ortaklığı tarafından çağın gereklerine uygun biçimde yerli ve milli olarak geliştirilen sistemler donatılması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında ülkemizde ilk kez geliştirilen silah ve sensör sistemlerinin de kullanılması planlanmış olup, bu çerçevede savaş sistemleri anlamında yurt dışı bağımlılık asgari seviyeye çekilebilecektir. İlk geminin modernizasyonunun 2022 Şubat tarihinde tamamlanması ve geminin hizmete alınması planlanmaktadır.

Fakat formumuzdaki tartışma başlığında (Linki aşağıdadır) hem bu hususta hem de deniz kuvvetlerimiz hakkında bilgilendirici nitelikli bilgiler bulacaksınız. Bu kapsamda özellikle VLS (Vertical Lounch System: Dikine Atış Sistemi) hususundaki bilgiler ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Deniz muharebelerinin doğası, filo bazlı harekat mantığı, diğer deniz platformlarımızdaki olası modernizasyon projeleri hakkında da bilgi edineceksiniz.

Link: https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=4166.0