Fas Ordusu’nun Çin’den Aldığı VT-1A Tankı İlk Defa Görüntülendi

Bildiğiniz üzere Ana Muharebe Tankları (MBT/AMT) kara ordularının çatışma hattı zırhlı ateş gücünün temelini oluşturur. Tüm dünya ordularının gereksinim duyduğu bu araçlar, her türlü çatışmanın içine işlemiş ve düşüncede dahi askeri kara harekatının ayrılmaz bir parçası olmuşlardır. Fakat her ülkenin elbette bu hususta da kendine özgü yaklaşım ve ihtiyaçları mevcuttur.

Bu kapsamda son derece modern, karmaşık, pahalı tanklar kadar, kullanımı basit ve hesaplı tanklar da kendilerine pazar bulabiliyor. Bunun en son örneğini Fas’ın ilk kez objektiflere takılan, Çin üretimi VT-1A tankında görmekteyiz. 2010 yılında 150 adet olarak siparişi geçilen, 2011 yılında ilk 54 adedi servise alınan, an itibariyle tüm teslimleri tamamlanmış bir projedir.

Bu tank aslında Çin’in Pakistan’a transfer ettiği ve bu sayede Pakistan üretimi El Khalid (Halit) tankının da atasını oluşturur. Type-96-IIM koduyla da bilinmektedir. Görünüşe göre Fas tankı direkt orijinal üretici olan Çin’den satın almıştır. Hesaplı Çin savunma sanayi ürünleri Kuzey Afrika pazarında da oldukça rağbet görmektedirler. Ayrıca farklı ülkeler tarafından satın alınmış olsalar da, Libya dahil birçok savaş alanında kullanım da bulmaktadırlar.

Son derece modern, nitelikli ve yeni bir muharebe tankı olan Altay’ın üretim sürecinde olan ülkemiz, nicelik olarak ihtiyaç duyduğu etkin muharebe tankı ihtiyacını, eldeki platformların modernizasyonu vasıtasıyla çözmektedir. Bununla birlikte AMT olarak daha mütevazi ihtiyaçların da dünyada halen geniş bir alıcı kitlesi bulunduğunu, bu vesileyle hatırlamamız gerekir. Ülkemizde bu yönde bir program olmadığı gibi, farklı ve hesaplı bir Altay versiyonu üzerinde çalışıldığını da görmemekteyiz.

Bununla birlikte bu gün imzalanan SSB Ar-Ge sözleşmeleri içinde (toplamda 17), zırh teknolojilerine yönelik açılımları ciddi bir ağırlığa sahip olduğunu gözlemliyoruz. Bu hususla direkt alakalı 4 projeyi aktarırsak:

  1. Seramik Zırhlarda Kullanmaya Yönelik Alümina Tozu Geliştirilmesi (Alumina)
  2. Nano Katkılı Prepreg Malzeme Geliştirilmesi (Atlas)
  3. Bor Karbür Silisyum Karbür Hafif Seramik Zırh Malzemelerin Geliştirilmesi (Borkar)
  4. Karbon Ve Cam Elyaf Epoksi Prepreg Geliştirilmesi (Kartal)

Sonuç olarak Tank başta tüm zırhlı araçlarımızda kullanılabilecek yerli teknolojilerin geliştirilmesi, yüksek nitelikli savunma sanayi proje ve ürünlerinin hedeflenmesi, gerektiğinde daha seri ve adetli üretilebilecek platformların da alt yapısını oluşturabilecektir. Bu hususta da sadece kağır üzerinde kalsa bile etüdler yapılmasının mantıklı olacağı kanaatindeyim. Saygılarımla.

SSB Kararları İçin Kaynak: http://defenceandtechnology.com/savunma-sanayini-gelecege-tasiyacak-17-proje-icin-imzalar-atildi/

Yazar: Aybars MERİÇ